Strefa Wiedzy

Kryzys ozdrowieńczy

 

Niekiedy podczas stosowania terapii naturalnych mogą powrócić stare objawy lub może nastąpić zaostrzenie już istniejących. Wskazuje to na to, że w ciele zachodzi reorganizacja. Pojawia się kryzys, zwany ozdrowieńczym. Te reakcje mogą świadczyć o dążeniu ciała, by rozproszyć uszkodzenie lub traumę. „Terapeutyczny ból” jest często doświadczany jako dobry ból, ponieważ pojawia się kiedy organizm powraca do równowagi. Charakteryzuje się nasileniem dolegliwości, pojawieniem nowych, złym samopoczuciem, nadwrażliwością, męczliwością i drażliwością. Okazjonalnie może się pojawiać w postaci tymczasowych objawów – mdłości, biegunki, wysokiej gorączki, przeziębienia- katar, bóle mięśni i stawów, głowy lub problemów ze skórą np. wysypka czy krosty.

Wymienione objawy, choć uciążliwe dla pacjenta, wskazują na starania natury by przywrócić równowagę i uzdrowić. Następuje oczyszczanie organizmu i jego mobilizacja. Trudno dokładnie określić jak długo taki kryzys może trwać, może to być kilka godzin, kilka dni, a u niektórych może trwać jeszcze dłużej. Wszystko zależy od  stanu organizmu, od tego co ma do oczyszczenia i jak bardzo go w tym oczyszczaniu wspomożemy. Oczyszcza się zwykle nie tylko ciało lecz i umysł oraz emocje…  Warto przetrwać ten czas, by później cieszyć się lepszym zdrowiem.

Warto wspomóc swój organizm w oczyszczaniu.

  • pić dużo dobrej wody  z dodatkiem cytryny
  • pić świeże soki warzywne i owocowe
  • często brać prysznic lub kąpiel z dodatkiem soli np. magnezowej
  • spacerować i ruszać się
  • pić zioła – czystek, pokrzywa, rumianek
  • jeść lekko (zrezygnować w tym czasie z nabiału, mięsa i słodyczy na rzecz warzyw i owoców, kaszy jaglanej)
  • odpoczywać

Jak długo trwa powrót do zdrowia? Ile potrzeba sesji? Czy wystarczy jedna wizyta?

 

To zależy od problemu, nad którym będziemy pracować. Nie da się z góry ustalić ile wizyt będzie potrzebnych.

Dla każdego pojęcie zdrowia jest czymś innym. Dla niektórych to brak bólu, dla innych to stan równowagi psychicznej i fizycznej, a dla jeszcze innych to energia do działania.

Dlatego tez powrót do równowagi będzie zachodził w innym  tempie u każdego człowieka w zależności od predyspozycji , możliwości, zasobów człowieka, długości trwania choroby i na ile siła życiowa jest w stanie wyregulować  ciało. Regulacja następuje w zgodzie z dana osobą. Usuwanie blokad odbywa się warstwowo, dlatego  najmłodsze blokady usuwane są podczas  kilku sesji, a starsze dolegliwości i choroby przewlekłe  wymagają więcej sesji terapeutycznych. Każda sesja jest inna, każde ciało przyswaja zmiany w swoim rytmie i potrzebuje czasu na reorganizację.

Terapia czaszkowo krzyżowa, czy tez terapia Bowena czy każda inna to proces. Moment zabiegu w gabinecie to dopiero  początek działań, które podejmuje ciało i kontynuuje w następnych dniach. Nie zdajemy sobie sprawy z tego co dzieje się w tle procesu. Czasami objawia się tym , że „czujemy się jakoś inaczej”. Po kolejnym dniu, czasem po kolejnym zabiegu zaczyna być widoczny oczekiwany efekt. Każdy ma swoje tempo, bo to organizm decyduje, jak szybko jest w stanie sobie poradzić  z problemem oraz od czego uważa za konieczne zacząć. Czasami przygotowuje organizm do dalszych zmian, ponieważ obecna dolegliwość jest rezultatem kompensacji  zaburzeń, które nawarstwiały się latami. Nie zaleczamy objawów, tylko wspieramy organizm, żeby sam odnalazł przyczynę i zajął się nią. Współpracuję ze zdrowiem danej osoby i działam w obszarze, który na dzień dzisiejszy mogę wyregulować, poprawić, uzdrowić.

Na zdrowie składa się wiele składników jak odżywanie, nawodnienie, tryb życia, ruch, pozytywne myślenie i nastawienie, a co najważniejsze chęć powrotu do zdrowia, otwartość na zmiany i chęć spotkania się z samym sobą, z lękami, zranieniami, doświadczeniami życiowymi, ze swoimi emocjami i zaakceptowanie ich. To złożone równanie z wieloma składnikami. Przeciętnie wystarcza kilka zabiegów, zdarzają się też sytuacje, że już po pierwszej sesji obserwuje się zadowalającą poprawę. Czasami jest to długotrwały proces, szczególnie po mocnych traumach, bardzo trudnych doświadczeniach, które zapisują się w naszym ciele od momentu poczęcia. Z reguły małe dzieci, obciążone znacznie mniejszą ilością blokad i ograniczeń niż osoby dorosłe, dużo szybciej reagują na tę terapię, a procesy zachodzące w ich organizmach mają bardziej trwały charakter.

Proces chorobowy nie jest widoczny i trwa kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat. Choroba nie przychodzi nagle. Okażmy ciału szacunek i dajmy powrócić do zdrowia i równowagi w jego tempie i według jego priorytetu. Szczególnie przy chorobach przewlekłych ten proces jest dłuższy. Zaufajmy ciału i jego mądrości.

 

Co robi terapeuta podczas zabiegu terapii czaszkowo-krzyżowej?

Czasami klienci pytają co robię podczas zabiegu. Obserwator mógłby powiedzieć, że nic. Terapeuta słucha i podąża za wrodzoną mądrością ciała i ułatwia jej działanie . Jest on katalizatorem procesu uzdrawiania, stwarza warunki aby mógł on zachodzić. Zapoczątkowuje złożoną przemianę ciała w kierunku równowagi.  Terapeuta słucha mądrości ciała i jego opowieści.  Jest z nim, z jego odczuciami, akceptuje, zauważa jego bycie. Asystuje w procesie powrotu do zdrowia. Po prostu jest, bez oceniania, oczekiwania, w pełnej akceptacji drugiej osoby i jego historii.  Ciało jest wdzięczne, nie musi już ukrywać, może mówić o uczuciach, zranieniach z przeszłości tak głęboko ukrywanych. To jest mądrość ciała, magia życia.  To jak rozmowa z przyjacielem przy dobrej kawie, bez udawania, bez pozorów, z pozwoleniem na bycie sobą, z akceptacją wszystkich emocji. Mówimy: jesteś zauważony, kochany taki jaki jesteś. Ciało słyszy i otwiera się na akceptacje, miłość i na uzdrowienie.

Dlatego czuję ogromną wdzięczność i radość po każdej sesji – spotkaniu z drugim człowiekiem i jego historią.

 

Dlaczego niektórzy nie zdrowieją?

 

Co oznacza gdy sesja nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Problem tkwi w oczekiwaniach. Niektórzy zbyt koncentrują się na tempie w jakim wracają do zdrowia, inni koncentrują uwagę na jednym objawie, który najbardziej im dokucza, nie zauważając poprawy w innym obszarze,  Każda osoba doznaje uzdrowienia, choć nie zawsze takiego jakiego oczekiwał. Ciało wie czego potrzebujemy. Ale nie zawsze to czego potrzebujemy pokrywa się z tym czego chcemy. Terapeuta  stwarza odpowiednie warunki do uzdrowienia. Pacjent ma otworzyć się na działanie procesu i zaakceptować to co się pojawi. Czasami możemy być zaskoczeni. Pacjenci bardzo mocno przywiązują się do rezultatów . To przywiązanie staje się przeszkodą, która utrudnia wyzdrowienie.

Rola terapeuty polega na usunięciu zakłóceń i bloków, które stoją na drodze pacjenta. Chcę zaznaczyć, że jako terapeuta nie mam mocy uleczenia wszystkiego co chore, nie znam sposobów ochrony przed cierpieniem. Pomagam przywrócić równowagę . Reszta pracy należy do pacjenta. Odpowiedzialność spoczywa w jego rękach.

Trzeba dostrzec i uszanować inteligencję, która zawiera się w sile uzdrawiania. Mądrość ta rozpoznaje nasze problemy  i potrafi skorygować je w odpowiedniej kolejności. Nasza rola jako terapeutów polega na usunięciu się z drogi i pozwoleniu, aby Ta Inteligencja Ciała podejmowała właściwe decyzje. Czasami może nam wydawać się, że rezultat zabiegu jest niezadowalający. Trzeba spojrzeć na proces uzdrawiania z szerszej perspektywy. Rezultaty są zawsze właściwe, więc nie ograniczajmy się do tego co możemy rozpoznać. Po prostu poddajmy się procesowi z zaufaniem, otwartością na to co może się zadziać i bez oczekiwań i pozwólmy by zaszło to co właściwe.

Nie oczekuj niczego, spodziewaj się wszystkiego, otwórz się na to co ma nastąpić i daj się zaskoczyć.

Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa?

 

Terapia odbywa się na łóżku do masażu, klient leży na plecach. Terapeuta przykłada  delikatnie dłonie na różne miejsca na ciele: na stopach, kości krzyżowej, przeponach, biodrach, głowie lub na miejscach, które wymagają terapii. W przypadku specyficznych dolegliwości lub dyskomfortu pacjenta, pozycję wykonywania zabiegu można dostosować do jego potrzeb i możliwości.

Jak przygotować się do terapii?

Optymalnie pacjent powinien być ubrany w cienką bawełnianą odzież. Dla dzieci warto wziąć kocyk do położenia na stole

Kto może skorzystać z terapii czaszkowo-krzyżowej ?

Z terapii może korzystać każdy, zarówno kobiety w ciąży, małe dzieci i dorośli. Poprawa stanu zdrowia może nastąpić w różnym tempie w zależności od człowieka i jego dolegliwości. Terapia wzmacnia cały system człowieka, powstaje bezpieczne środowisko, w którym ciało pokazuje problemy, a terapeuta pomaga w ich rozwiązaniu. Nasza wewnętrzna inteligencja ujawnia urazy w najlepszej dla ciała kolejności, tak aby organizm mógł sobie z nimi poradzić i nie nastąpiło przeciążenie terapią.

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna dla dzieci?

 

Terapia może być już wykonywana zaraz po porodzie. Terapia jest bardzo delikatna i dzieci bardzo dobrze reagują na ten rodzaj terapii. Dzieci często kieruję ręce terapeuty do miejsc wymagających pomocy. Dzieci są bardzo intuicyjne i wiedzą co jest dla nich dobre. Terapeuta sprawdza i reguluje napięcia w układzie czaszkowo-krzyżowym, siłę i moc płynu mózgowo rdzeniowego, kość krzyżową, kości czaszki. Pracuje również z trauma porodową. Terapia może odbywać się  na łóżku do masażu, podczas zabawy lub na rękach u rodziców. Terapia dziecka, które nie chce się położyć odbywa się na podłodze, albo tam gdzie dziecku jest wygodnie.

Często dziecko zasypia podczas sesji. Po zabiegu często następuje poprawa w ogólnym stanie, wzmacnia się układ immunologiczny i naturalne siły organizmu. Przywracany jest stan równowagi. Problem rozwiązany w okresie niemowlęctwa lub w dzieciństwie może zapobiec terapii w późniejszym życiu.

Czy terapia czaszkowo-krzyżowa jest bezpieczna w czasie ciąży i po porodzie?

Terapia czaszkowo-krzyżowa jest nie tylko bezpieczna lecz nawet rekomendowana w czasie ciąży i po porodzie. W czasie ciąży uspokaja system nerwowy matki i dziecka, wspomaga więź emocjonalną. Rosnący płód odczuwa emocje matki, dlatego równoważąc system matki dziecko odnosi duże korzyści. Po każdym porodzie, czy to siłami natury czy cesarskim cięciu wskazane jest wykonanie terapii czaszkowo-krzyżowej. . Terapeuta sprawdza i reguluje napięcia w układzie czaszkowo-krzyżowym, siłę i moc płynu mózgowo rdzeniowego, rotację kości krzyżowej i kości czaszki. Pracuje również z trauma porodową. Po zabiegu wzmacniają się naturalne siły organizmu, wzmacnia się układ immunologiczny.