Hipnoterapia

Czym jest hipnoza?

Hipnoza często jest kojarzona ze stanem głębokiej relaksacji lub snem, co sugeruje nawet termin hipnoza, wywodzący się od greckiego słowa hypnos, oznaczającego sen. Jest to błędne przekonanie, ponieważ hipnoza nie ma nic wspólnego ze snem.

 

Oczywiście może ona służyć relaksacji i regeneracji organizmu, podobnie jak sen fizjologiczny, jednakże te dwa stany znacznie różnią się od siebie.

 

W hipnozie – w przeciwieństwie do snu – jest duża koncentracja, uważność i sensytywność (wyostrzają się zmysły). Wychodzimy z niej po prostu w dowolnym momencie.

 

Hipnoza jest stanem umysłu, w którym jesteśmy:

  • Bardziej skoncentrowani na określonym doświadczeniu
  • Bardziej zdysocjowani od czynników zewnętrznych
  • Bardziej sugestywni

 

Kiedy pracujemy z hipnozą, pracujemy z umysłem, który jest czymś niematerialnym, czego nie można zważyć, zmierzyć, zobaczyć czy dotknąć.

 

Aby zrozumieć teorię umysłu można go umownie podzielić na dwie części – świadomość (umysł świadomy) i podświadomość (umysł nieświadomy). To co się dzieje w naszym świadomym umyśle jest dla nas dostępne w 100% . Jesteśmy natomiast zupełnie nieświadomi procesów, które zachodzą w podświadomości, chociaż to ona odpowiada za 95% czynności, które wykonujemy w ciągu całego dnia. Podświadomość kontroluje m.in. emocje i zachowania nawykowe.

 

Nieświadomy umysł jest niezwykle twórczy i kreatywny. Jest też nieskończonym zbiorem zasobów, czyli stanów emocjonalnych takich jak koncentracja, kreatywność, motywacja, pewność siebie czy spokój, których każdy człowiek chociaż raz w życiu doświadczył w jakiejś sytuacji. Dzięki hipnozie można ten moment przeżyć ponownie i zabrać pożądane uczucie ze sobą, aby mieć do niego dostęp zawsze wtedy, gdy będzie ono potrzebne .

 

Wszystkie doświadczenia życiowe zapisują się w pamięci permanentnej podświadomości, zapisany jest nie tylko obraz i dźwięk ale też emocje, odczucia, zapachy, smaki. Wśród tych filmów naszego życia znajdują są także negatywne wspomnienia, które są odcięte od świadomości. Jest to wspaniały mechanizm, chroni nas przed bolesnymi wydarzeniami, do których nie musimy wracać, ponieważ jesteśmy bez nich szczęśliwsi. Każdy z nas miał w życiu nieprzyjemne sytuacje, o których zapomnieliśmy, ponieważ zostały one zamrożone w naszej przeszłości. Jednak może się zdarzyć, że któreś z nich zacznie topnieć i znów wpływać na nasze życie. Powinniśmy wtedy się zatrzymać, zajrzeć do swojego wnętrza i dokonać odpowiedniej zmiany na poziomie podświadomości.

 

Nieświadomy umysł jest potężny, ale potrzebuje instrukcji. Potrzebuje on przewodnika, który wskaże mu odpowiednią ścieżkę, zwracając szczególną uwagę na miejsca, które wymagają naprawy. Dzięki umiejętności wykorzystania świadomego umysłu do pokierowania swoimi nieświadomymi działaniami zyskujemy wolność wyboru naszych zachowań oraz reakcji emocjonalnych. Taką wolność daje nam hipnoza.

 

Hipnoza jest narzędziem, które w szybki i efektywny sposób pozwala uzdrowić bądź udoskonalić życie każdego człowieka, wykorzystując moc jego nieświadomego umysłu. Jest w pełni bezpieczną i jedną z najbardziej naturalnych metod leczenia człowieka.

 

Kiedy człowiek doświadcza jakiegoś traumatycznego zdarzenia, emocje wzrastają w nim do tego stopnia, że wpada on w natychmiastowy trans, a jego umysł staje się bardzo podatny na sugestie. W wyniku tego jednego krótkiego doświadczenia, pewne bodźce środowiskowe będą przywoływały w umyśle tego człowieka nawet po latach żywe wspomnienia oryginalnego wydarzenia, podobnie jak sugestia post-hipnotyczna. Przykładem może być kierowca, który czuje niepokój za każdym razem, gdy mija miejsce, w którym kiedyś miał wypadek.

 

Emocje są częścią nieświadomego umysłu i są bardzo hipnotyczne. Gdy wzrasta w nas intensywność emocji, to automatycznie wpadamy w stan transu hipnotycznego. Duże emocje powodują, że tracimy nasze racjonalne myślenie, cała logiczna część ucieka i często zachowujemy się inaczej niż w stanie świadomego czuwania.

 

Hipnoterapia jest formą dialogu z nieświadomym umysłem, do którego dostępu broni część krytyczna świadomego umysłu. Działa ona jak filtr, który zatrzymuje niektóre sugestie napływające do podświadomości ze strony środków przekazu czy pojedynczych osób – odrzucając te, które mamy zakodowane jako niebezpieczne, nieetyczne lub niekorzystne. Ten wewnętrzny krytyk jest zatem niezbędnym elementem świadomości, jednak czasami wypełnia on swoją funkcję zbyt dobrze, chroniąc przekonania, które są dla nas ograniczające.

 

Hipnoza pozwala na ominięcie funkcji krytycznej świadomego umysłu, dzięki czemu możemy nawiązać dialog z naszą podświadomością, aby wymienić niekorzystne przekonania i nawyki, skorygować te cechy osobowości lub wyobrażenia, które nas hamują w danej sferze. W rezultacie znacznie podnosi się jakość naszego życia, lepiej się rozwijamy i funkcjonujemy 

 

ZASTOSOWANIA HIPNOZY

 

Badania kliniczne dowodzą, że hipnoterapia jest skuteczną metodą walki z wieloma dolegliwościami.

 

Wszystkich zastosowań hipnozy nie sposób wymienić. Począwszy od relaksacji i uwolnienia od stresów, poprzez kształtowanie swojej osobowości poprzez zmianę nawyków, przekonań – usuwanie tych niekorzystnych i kreacja nowych, doskonalenie zdolności intrapersonalnych i interpersonalnych, walkę z nadwagą, uzdrawianie przeszłości poprzez uwolnienie się od bagażu emocjonalnego wyniesionego z trudnych bądź traumatycznych doświadczeń, usuwanie depresji i zaburzeń emocjonalnych, uwalnianie od nałogów, chorób, fobii, lęków, bólu po przyspieszoną naukę, poprawę wyników sportowych, uzdrawianie zranionego serca (hipnoza po rozstaniu/stracie partnera), rozwiązywanie problemów w relacjach prywatnych i zawodowych, praca z zaburzeniami odżywiania (uwalanie od anoreksji i bulimii)

 

Dzięki kontaktowi z naszą podświadomością, jakiego doświadczamy w transie hipnotycznym lepiej poznajemy siebie, uczymy się odnajdywać nasze opory, ograniczenia, identyfikować potrzeby. Prowadzi to do bardziej głębokiego i świadomego funkcjonowania– zarówno codziennego jak i duchowego. Hipnoza rozwija dojrzałość psychiczną i odporność na stres, pomaga przezwyciężać trudne sytuacje oraz zwiększa wiarę w swoje możliwości i kreatywność w świadomym kształtowaniu swojego życia. Stajemy się jednostkami bardziej dojrzałymi i szczęśliwymi, bardziej odpowiedzialnymi za swoje myśli i emocje, co powoduje, że tworzymy bardziej głębokie i autentyczne relacje – zarówno z samym sobą jak i z innymi ludźmi.

 

Nasz sposób patrzenia na świat determinuje nasze życie. Jeśli nasz umysł wypełniają wątpliwości i ograniczenia – widzimy same przeszkody w otaczającym nas świecie. Jeśli wierzymy w możliwości, ich wachlarz otwiera się przed nami każdego dnia.

Sesja hipnoterapii

Uzdrawianie tą techniką mogę polecić z własnego doświadczenia, ponieważ na sobie samej, przekonałam się jaką moc uzdrawiania i transformacji posiada ta metoda terapeutyczno – rozwojowa.

 

Pracując najpierw ze sobą, a później z moimi pacjentami, zobaczyłam, że nawet w trudnych sytuacjach daje wspaniałe rezultaty.

 

W umyśle zapisane jest wszystko, dlatego też dzięki hipnozie dotrzeć można do źródła pierwotnych, często ukrytych i zepchniętych bardzo głęboko, do podświadomości przyczyn swoich problemów i niepowodzeń.

 

Dzięki złożonym technikom hipnoterapeuta uzyskuje bezpośredni dostęp do nieświadomego umysłu, aby odkryć przyczynę danego problemu i usunąć wszelkie przeszkody stojące na drodze do upragnionego celu. Odpowiednia głębokość transu pozwala na cofanie się pamięcią do wydarzeń z przeszłości (z wczesnego dzieciństwa, okresu prenatalnego lub poprzednich inkarnacji) i na swobodne poruszanie się po swoich wspomnieniach.

 

W tym stanie pojawiające się obrazy, emocje, napięcia czy odczucia w ciele są wskazówką prowadzącą do pierwotnej przyczyny takich właśnie doznań.

 

Ponowne przeżycie wydarzenia, i przyjrzenie się sytuacji z dystansu, spojrzenie na przeszłość z perspektywy dnia dzisiejszego i z zasobów jakie posiadamy, przyczynia się do innego postrzegania danego doświadczenia. Uświadomienie zależności pomiędzy obecnymi zdarzeniami a dawnymi przeżyciami przyczynia się do świadomej zmiany postępowania.

 

Współpraca z terapeutą i jego sugestie pozwalają na uwolnienie emocji i pozbycie się ciężaru związanego z danym wydarzeniem na zawsze.

 

Trans hipnotyczny dzięki któremu powracamy pamięcią do przeszłych zdarzeń, jest naturalnie występującym stanem umysłu. Każdy na co dzień go doświadcza, celowo lub przez przypadek. Hipnoza ma na celu wywoływanie konkretnych, codziennych stanów transowych na własne życzenie po to, aby móc się komunikować z nieświadomym umysłem i dotrzeć do jego cennych zasobów.

 

Jest to całkowicie bezpieczny proces, w którym osoba hipnotyzowana ma pełną kontrolę nad swoim ciałem i umysłem, zatem nie ma obawy, że wykona sugestię niezgodną z jej systemem wartości, albo zdradzi jakiś sekret.

 

Hipnotyzer jest jedynie przewodnikiem, który pomaga poruszać się swojemu klientowi po ogromnych przestrzeniach jego podświadomości.

 

Osoba poddająca się sesji hipnoterapii pozostaje w pełni świadoma tego, co się z nią dzieje. Może sama dokonywać oceny i decydować o zmianach. W każdym momencie może zrezygnować z kontynuacji sesji. Współpracując z terapeutą, sama uzdrawia się przy jego pomocy. Hipnoterapia pomaga tam, gdzie inne terapie okazują się nieskuteczne. To dzięki niemu można uleczyć się z ,,nieuleczalnych” chorób, wobec których tradycyjna medycyna jest bezradna, oraz znaleźć rozwiązanie ,,nierozwiązywalnych” problemów.

 

Po sesji klienci czują się najczęściej zrelaksowani, zrewitalizowani, pełni energii, a nawet podekscytowani całym doświadczeniem. Efekty hipnoterapii często są natychmiastowe, a czasami na ostateczny efekt trzeba poczekać jakiś czas i przejść serie seansów.

 

Pierwsza sesja jest niewątpliwie istotnym krokiem w kierunku zmian na lepsze, jest ziarnem, od którego wszystko się zaczyna.

 

Sesja trwa ok. 2 godzin.