Refleksologia twarzy (terapia neuro-odruchowa) jest unikalną, holistyczną metodą przywracania równowagi energetycznej i narządowej w funkcjonowaniu organizmu. Wykorzystuje się ją do terapii, profilaktyki oraz zabiegów estetycznych. Ma wpływ na ciało fizyczne, umysł i emocje. Dochodzi również do rozpoczęcia procesu samoregulacji organizmu. Zabiegi polecane są jako bardzo skuteczna terapia wspomagająca leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Zalicza się również do wspaniałych form wspierania medycyny klasycznej. Wyniki eksperymentów naukowych potwierdziły wydzielanie się podczas masażu endorfin ( hormonów szczęścia ), serotoniny i innych tzw. neurotransmiterów. Dzięki tym hormonom poprawia się nasze samopoczucie, odczuwamy głębokie wyciszenie i przeciwdziałamy depresji. Delikatny masaż twarzy stymuluje mózg, pobudza procesy samoregulacji i samoleczenia, reguluje energetykę organizmu. Poprawia działanie układu immunologicznego, hormonalnego i nerwowego. Bliskość centralnego układu nerwowego sprawia, że działanie zabiegów na twarzy jest znacznie silniejsze niż np. na stopach. Większe reprezentacje mają bowiem większą siłę odruchowego “przebicia się”, zaistnienia i utrwalenia efektów na dłuższy czas (terapeutyczne ślady w pamięci). W związku z tym można je wykonywać rzadziej.
Refleksologia twarzy wykazuje silne działanie liftingujące i przeciwzmarszczkowe, nie zrobi tego masaż stóp ani rąk. Dokładne badania wykazały, że wyłącznie w refleksologii twarzy pracuje się na ciele migdałowatym, odpowiedzialnym za stan emocjonalny i radzenie sobie ze stresem. Po zabiegu przekłada się to na odczucie głębokiego wyciszenia i zrelaksowania.
Refleksologia bazuje na zjawisku łuku odruchowego. Podobnie, jak na dłoniach i stopach, również na głowie znajdują się punkty i obszary, które poprzez układ nerwowy i – opisane w medycynie Dalekiego Wschodu – tzw. kanały energetyczne, są połączone z odpowiednimi narządami czy też układami organizmu. Oddziałując na receptory, można poprawiać stan zdrowia.
Refleksoterapia twarzy łączy w jednym zabiegu terapię właściwą oraz działanie estetyczno-kosmetyczne. Polega na wieloetapowej stymulacji (uciskanie, masaż) określonych punktów i stref narządowych na twarzy, które poprzez centralny układ nerwowy wpływają na cały organizm. Stymulacja sprawia, że impulsy nerwowe docierają do danych organów i układów, co uruchamia autoregulację i regenerację organizmu. Prowadzi to do stanu równowagi energetycznej w odległym narządzie lub części ciała i w efekcie do stopniowego odzyskiwania zdrowia. Tak więc refleksoterapia twarzy i głowy jest jednym z narzędzi, którym można likwidować zaburzenia w narządach i układach oraz zapobiegać ich rozwojowi. Bliskość centralnego układu nerwowego powoduje, że refleksoterapia twarzy ma silniejsze działanie niż zabieg np. na stopach i dzięki temu można ją wykonywać rzadziej.