Terapia NeuroTaktylna wg Svetlany Masgutowej jest jedną z bazowych technik w systemie terapeutycznym. To naturalny sposób wspomagania dzieci i dorosłych z wyzwaniami rozwojowymi, trudnościami w uczeniu się. To rodzaj stymulacji skóry, mięśni, stawów i powięzi do prawidłowego odbioru bodźców pochodzących z otoczenia oraz do aktywizacji rozwoju funkcji mózgowych i układu nerwowego. Można stosować jako metodę relaksującą, wspierającą rozwój dziecka i jako wspomaganie terapii osób dorosłych. Może być stosowana jako samodzielna terapia i jako uzupełniająca inne działania.
Terapia NeuroTaktylna składa się z dwóch aspektów:
Pierwszy aspekt związany jest z pracą ze zmysłem dotyku różnymi technikami, dzięki którym stymulujemy receptory znajdujące się w skórze, mięśniach, stawach i ścięgnach. Stymulacja odbywa się zgodnie z ich funkcjami (percepcja różnych jakości bodźców: dotyk, temperatura, rozciąganie). Lokalizacja receptorów, kierunkiem wzrostu skóry oraz strukturą mięśniową, stawową i kostną ciała
Drugi aspekt skierowany jest na optymalne funkcjonowanie układu nerwowego i rozwój sieci połączeń między komórkami nerwowymi oraz między nietypowymi strukturami , które umożliwiają częściową lub całkowitą odnowę utraconych funkcji układu nerwowego.
Dotyk wpływa na rozwój półkul, kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych części mózgu. Prawidłowo działający zmysł dotyku jest podstawowym warunkiem neurorozwoju, funkcjonowania mózgu i układu nerwowego, aktywności ruchowej, rozwoju emocjonalnego, poznawczego i rozwoju osobowości.
Wieloletnia praktyka stosowania Terapii NeuroTaktylnej wg metody dr Swietłany Masgutowej pokazuje, że stosowanie tych technik wpływa na:
- stymulację, regulację i normalizację percepcji dotykowej
- zwiększanie świadomości kinestetycznej ciała
- koordynację ruchową
- regulację zaburzeń w odbiorze wrażeń dotykowych
- regulację napięcia mięśniowego i integrację sensoryczną
- stymulację receptorów głębokiego czucia, które łączą sensoryczne i motoryczne bodźce
- integrację sensorycznych odruchów posturalnych i dynamicznych
- eliminację napięć i negatywnych kompensacji schematów ruchowych
- poczucie bezpieczeństwa, więzi i zdrowego przywiązania
- radzenie sobie z niestabilnością emocjonalną, gniewem, depresją
Terapia wspomaga również regulacje układu hormonalnego, pobudza układ immunologiczny, pośrednio wpływa na pracę przysadki, podwzgórza, szyszynki, aktywuje układ przedsionkowy i wzgórze.
Zastosowanie Terapii Neurotaktylnej w pracy z dziećmi i dorosłymi :
- porażenie mózgowe
- nadpobudliwość psychoruchowa
- dysleksja
- autyzm
- ADHD
- opóźnienie w rozwoju intelektualnego i mowy
- zaburzenia koncentracji
- lęki i fobie
- zaburzenia integracji sensorycznej
- zespół stresu pourazowego
Terapia ta otwiera możliwość łatwiejszego funkcjonowania i ma korzystny wpływ na rozwój psychoruchowy, emocjonalny, poznawczy i społeczny.
Na podstawie podręcznika „MNRI® Terapia NeuroTaktylna dr Svetlany Masgutowej” pod redakcją Svetlany Masgutovej